تهنتن

آشنایی با موس و تعمیر آن


ماوس یا موس چیست؟

ماوس یا موس که در زبان فارسی به آن موشواره گفته می شود یکی از تجهیزات ورودی رایانه است و اطلاعات را وارد رایانه می کند.یک سنسور تشخیص حرکت در زیر آن قرار دارد که حرکت موس را به زبان قابل فهم برای کامپیوتر تبدیل می کند که همان سیگنال های دیجیتال است.علاوه بر این کلیدهایی هم روی موس برای کلیک کردن و اسکرول کردن در صفحات تعبیه شده است .

انواع موس

موس ها به دو نوع نوری یا لیزری و توپی یا غلتکی تقسیم می شوند.

ماوس نوری یا لیزری(Optical Mouse)

موس های اپتیکال یا نوری که نسبت به ماوس های توپی جدیدتر هستند و در واقع همان موس هایی هستند که در زیر آن ها نور قرمزی وجود دارد و خود دو نوع لیزری و نوری دارند و تفاوتشان در نور تابیده شده است.لیزری ها دقت بالاتری نسبت به نوری ها ولی عمر کوتاه تری دارند.

این ماوس‌ها نسبت به نوع دیگر کمی گران تر هستند ولی دقت خیلی زیاد، وزن کم، عمر طولانی، شانس کمتر خراب شدن و در مجموع بسیار با صرفه تر و راحت تر هستند.

نحوه کار این ماوس‌ها به این صورت است که یک منبع نور (اگر ماوس لیزری باشد، یک لیزر و اگر ماوس نوری باشد یک LED) به سوی لنز شیشه‌ای نور می‌تاباند و لنز هم با یک زاویه ثابت نور را از طریق حفره پایین ماوس، به سطحی که ماوس روی آن است هدایت می‌کند. حال یک چیپ مرکزی به عنوان چشم الکتریکی یا فوتوسل، در ثانیه به نسبت دقت ماوس، صدها یا هزاران عکس با وضوح بسیار پایین می‌اندازد. چیپ به سادگی الگوی عکس‌ها را با هم مقایسه کرده و با توجه به تفاوتشان، می‌گوید که ماوس در چه جهتی حرکت کرده است. سپس این اطلاعات دیجیتالی را به کامپیوتر می‌فرستد.

ماوس توپی یا غلتکی

ماوس‌های غلتکی، توپی یا مکانیکی نوع قدیمی ماوس هستند که سال‌هاست که تولیدشان متوقف شده است. این ماوس‌ها را می‌توانید در کامپیوترها قدیمی ببینید که در پایینشان یک حفره و یک توپ معمولاً سفید رنگ وجود دارد.

نحوه کار این ماوس‌ها بسیار ساده است. یک توپ سنگین در مکانی قرار گرفته که در طول حرکت همان جا باشد ولی بتواند در جهت‌های مختلف بچرخد دقیقاً مثل توپ موجود در نوک خودکار. به این توپ دو چرخ به زاویه ۹۰ درجه از هم چسبیده که با حرکت توپ در یک محور یک چرخ و با حرکت در محور دیگر چرخ دیگر را می‌چرخاند. با حرکت هر یک از این چرخ‌ها سیگنال‌های آنالوگتولید شده به یک چیپ کنترل کننده می‌رود که از آنجا به سیگنال‌های دیجیتالی تبدیل شده و به کامپیوتر فرستاده می‌شوند.

تعمیر موس

در زیر موس یک پیچ وجود دارد که با باز شدن این پیچ روکش غلافی موس در می آید .برد موس یک برد ساده می باشد و البته به نوع موس ارتباط دارد.موس های USB  که سری به این شکل دارند،دیتا از طریق سیم به داخل کامپیوتر وارد می شود.

نوع دیگر ماوس P2S که مانند سری سیم کیبورد است به همان تعداد پین دارد و زائده ای هم به همان تعداد دارد که برای تعویض آن مثل کیبورد عمل می کنیم. زائده ی آن را بر مبنای ساعت ۱۲ قرار می دهیم و عدد گذاری می کنیم.معمولا ماوس ها ۲ عدد پیچ دارند ولی بعضی بیشتر دارند.زمانی هست که پیچ ها زیر برچسب هایی هست که کارخانه سازنده آن را برای زیبایی بیشتر روی ماوس قرار داده  و باید حتما به آن ها دقت کنید چون ممکن است اگر آن ها را باز نکنید با باز کردن غلاف موس آن را بشکنید.اسکرول موس در وسط آن قرار می گیرد.سیم USB   سیم های ۲؛ ۴ و ۵ و ۶ وصل هستند و ۱ و ۳ قطع هستند مانند سیم کیبورد.یعنی می توانید در تعمیرات کیبورد و موس سیم آن ها را به جای هم م به کار برد.

برای تعمیر موس اگر موس بی سیم نباشد ابتدا سیم آن را تست می کنیم تا ببینیم ایراد از سیم است یا برد.سیم کیبورد و موس به هم شباهت دارد و تنها تفاوت آن ها در حروفی است که روی آن نوشته شده است و به هر کدام سیم مخصوصی اتصال پیدا می کند.در مورد تعمیر موس حتما این تست را انجام می دهیم و جایی یادداشت می کنیم تا هر بار خواستیم موسی را تعمیر کنیم به آن را مراجعه کنیم و در زمان صرفه جویی کنیم.نحوه تست به این شکل است که یک سر اهم متر را به برد و سر دیگر آن را به فیش وصل می کنیم و می بینیم که هر کدام به چه حرفی اتصال دارد و می دانیم فقط شماره های ۲،۴ ،۵ و ۶ اتصال د ارد و دو سیم دیگر قطع است.

مبحث دیگر موس های USB است که از ۴-۵ تا کابل تشکیل شده است که داخل شکاف USB قرار می گیرد.در واقه ۴ سیم است که با بدنه س USB  می شود ۵ عدد.به این شکل عمل می کنیم ،این پورت را می کشیم و نامگذاری می کنیم.ابتدا بدنه ی USB  را تست می کنیم و می بینیم که به هر کدام از این ها اتصال ندارد و بعد شروع به تست کردن هر کدام از سیم ها می کنیم.

 مورد موس های اپتیکال و لیزری چون این دو موس بسیار شبیه به هم عمل می کنند و تفاوت شان فقط در LED و سیستم آی سی شان است.اگر کابل سالم باشد و نور نباشد یک LED  در سر برد موس وجود دارد که پاشیدن نور را بر عهده دارد.پس نوری که از موس های اپتیکال می بینیم از LED  خارج می شود . بازتاب آن از قسمت ذره بین مانند به داخل IC  برای تشخیص حرکت انتقال پیدا می کند.از یک حفره نور به داخل IC  می رود و IC  تشخیص می دهد که حرکت انجام شده و آن را به داخل کامپیوتر انتقال می دهد.یک آی سی روی موس وجود دارد به نام آی سی قیری که کارخانه های سازنده یک ماده قیرمانند روی آن می زنند که قابل تعویض نیست که در برد کیبورد هم وجود دارد و ارزان تر و مقرون به صرفه ار از آسی دیگری که روی برد وجود دارد است.پس در کل دو آی سی روی هر برد موس وجود دارد، که آی سی قیری قابل تعویض نیست ولی آی سی بزرگ ، آی سی گیرنده نامیده می شود و در صورت خرابی ( اگر موس نور داشت ولی حرکت نمی کرد ایراد از آی سی گیرنده است) قابل تعویض است و می توان از روی برد موس های غیرقابل تعمیر هم آن را برداشت کنید.در موس قطعه دیگری نمی سوزد چون ولتاژ زیادی داخل موس نمی آید که به برد آن آسیب بزند.

نکته مهم در مورد موس های اپتیک و لیزری زاویه منشور است زیرا نور پس از پاشیدن و گذشتن از منشور داخل آی سی می رود و اگر LED را کج قرار دهید دسنگاه کار نمی کند پس موقع جا زدن منشور و LED به این نکته دقت کنید.

زمانی هست ایراد از کلیدهای عمل کننده موس است که یا اصلا عمل نمی کنند و گاهی بد عمل می کنند.کلیدهای روی موس ۲ تا ست، کلید راست و چپ و دیگری کلید اسکرول که در وسط قرار می گیرد.هر کدام که آسیب دیده باشند می توانید تعویض کنید.

در داخل کلید اسکرول ۲ قطعه فلز وجود دارد که به شکل گیره یکی در بالا و دیگری در پایین قرار گرفته که با فشار دادن آن ها روی هم دیتا انتقال می یابد .ممکن است این دو قطعه فلز کثیف شده باشند که می توان با اسپری خشک ( اسپری چرب استفاده نکنید چون به برد آسیب می زند.) می توانید آن ها را تمیز کنید و به احنمال زیاد کلید درست می شود و در صورتی که راه نیفتاد کلید را عوض کنید. در مورد کلیدهای راست و چپ هم ابتدا آن ها را با اسپری خشک تمیز کنید و بعد در صورت درست نشدن آن ها را عوض کنید.

1 دیدگاه ها

    سلام ای سی اصلی موس مثل c1165 p ایا در بازار یافت میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت‌به‌بالا
X